Spalinowa piła łańcuchowa do zadań specjalnych

Piła spalinowa to narzędzie, które znajdzie zastosowanie przy pracach ogrodowych i działkowych. Dzięki dużej mocy posłuży przy intensywnych pracach pielęgnacyjnych, ale również w przygotowaniu drewna na opał. Dzięki wielu modelom dostępnym na rynku, każdy może znaleźć urządzenie, które spełni jego oczekiwania. W zależności od wykonywanych prac, wybór pilarki spalinowej zależy od mocy i wagi sprzętu oraz innych czynników związanych z osiągami i bezpieczeństwem.

Duża moc i wyjątkowe osiągi

Spalinowa piła łańcuchowa musi być dobrana odpowiednio do swoich potrzeb. Istotne jest nie tylko to, jaki duży posiadamy ogród czy lasek, ale również nasza siła fizyczna. Pilarka spalinowa potrafi osiągać bardzo dużą moc, w związku z czym przyda się zarówno do przycinania krzewów, jak i nawet wycinana drzew. Piła spalinowa w zależności od swojej mocy, może służyć do:

  • < 2,5 KM – przycinania gałęzi, drzewek, krzewów;
  • 2,5 KM – 5 KM – cięcia drewna na opał, niedużych prac leśnych;
  • > 5 KM – regularnej wycinki drzew.

Narzędzie dla profesjonalistów

O ile małe piły spalinowe do lekkich prac ogrodowych są narzędziami, którymi w prosty sposób będą potrafili obsługiwać się nawet początkujący, o tyle pilarki o dużej mocy są sprzętem dla profesjonalistów. Warto zwrócić uwagę także na długość prowadnicy:

  • do 35 cm – długość odpowiednia do prac przydomowych;
  • min. 40 cm – do bardziej skomplikowanych prac, np. cięcia drewna na opłat;
  • nawet 100 cm – do profesjonalnych prac.

Jeśli chodzi o wagę, niewielkie piły ważą zazwyczaj około 3 kg, natomiast te większe nawet ponad 10 kg. W związku z tym wybór piły musi być dostosowany do naszych możliwości fizycznych. Nie każdy będzie w stanie posługiwać się piłą w sposób precyzyjny, gdy ta waży więcej niż 10 kg.

Ponadto spalinowa piła łańcuchowa nie jest tak bezobsługowa, jak elektryczna, choć ma też swoich zwolenników. Osoby zajmujące się profesjonalną wycinką drzew preferują piły z silnikiem paliwowym. Warto również pamiętać, że piła spalinowa nie powinna być zakupem przypadkowym. Nabycie sprzętu z zaufanego źródła, marki specjalizującej się w tego typu sprzętach daje nam gwarancję, że w przyszłości znajdziemy do niego części zamiennie, takie jak łańcuch tnący czy prowadnicę. Nie jest to jednoznaczne z wysoką ceną. W sklepie ArtBud oferujemy tanie pilarki łańcuchowe, które jednocześnie spełniają wszystkie warunki.

Pilarka spalinowa a elektryczna

Już wiadomo, że wybór piły musi być zależny od jej wykorzystania oraz możliwości, np. rodzaju zasilania. Piły elektryczne wybierają osoby, dla których ważna jest precyzja, mniejsza waga sprzętu oraz niższy poziom emitowanego hałasu. Zaletą jest również prostota ich obsługi.

Spalinowa piła łańcuchowa to sprzęt niezbędny do cięższych prac. Emitują one wyższy poziom hałasu, często ich obsługa jest bardziej męcząca (ze względu na wagę), ale za to nie potrzebują stałego zasilania elektrycznego. Decydują się na nie osoby pracujące w terenie. Pilarka łańcuchowa tania czy droga, ważne, by była odpowiednia do wykonywanych prac, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu oraz niebezpiecznych dla naszego zdrowia sytuacji.